Jūsu pasaule
Apvienoto Arābu Emirātu (AAE) apmeklējums ir domāts tiem, kas vēlas uz vietas izbrīnīties par to, kā var apvienot Austrumu arābu kultūras daudzveidību ar jauniem civilizācijas sasniegumiem. Tas, kurš kaut reizi dzīvē apmeklēja Emirātus, drīkst pateikt, ka viņam patiešam ir skaidrs, ko nozīmē vārds "milzīgs" daudzskaitlī.
Pateicoties bagātīgajām naftas atradnēm, no tās pārdošanas gūtie līdzekļi ieguldīti ar neiedomājamu greznību un pompu – apzaļumojot tuksnešus, būvējot mākslīgas salas, uzceļot vismodernākos namus un atjaunojot senatnes kultūras pieminekļus. Ceļotājs var baudīt dažādas atpūtas veidus - gan pilsētas atpūtu, gan fitnesa un līdzīgas iespējas, gan pludmales atpūtu. Lai atpūtas iespaidi atbilstu iecerētajiem ir ļoti svarīgi rūpīgi izvēlēties viesnīcas atrašanās emirātu un rajonu, kā arī viesnīcas piedāvāto servisu.
Ievērojot zināmu piesardzību un pārzinot valsts kultūras īpatnības, tūrists šeit var justies komfortabli. Tomēr jāņēm vērā, ka AAE karstumu vasaras vidū vairumam eiropiešu ir grūti izturēt, tāpēc vislabākā sezona ir no oktobra sākuma līdz maija beigām.
NODERĪGA INFORMĀCIJA
Vīzu režīms, tūrisma nodoklis.
DROŠĪBA
Tā kā Apvienotie Arābu Emirāti uz laiku ir pārtraukuši diplomātiskās attiecības ar Kataru, no 2017. gada 6. jūnija ir daļēji vai pilnībā slēgta visa veida robežas šķērsošana starp AAE un Kataru. Ja tuvākajā laikā plānots ieceļot vai izceļot no Kataras, iesakām sazināties ar tūrisma kompāniju vai pārvadātāju un pārliecināties par plānotā reisa aktualitāti. Tāpat lūdzam pievērst uzmanību, ka atbalsta paušana Katarai sociālajos medijos vai cita veida komunikācijā valstī tiek uzskatīta par pārkāpumu, kā rezultātā var tikt piemērots naudas vai cietumsods.
Pieaugot terorisma draudiem pasaulē, Latvijas Republikas Ārlietu Ministrija vērš Latvijas iedzīvotāju uzmanību uz to, ka ceļojumu laikā jāievēro maksimāla piesardzība, īpaši izvairoties no tādu objektu apmeklējuma, kuros vienlaikus uzturas liels skaits cilvēku, kas tieši šī iemesla dēļ bieži kļūst par teroristu uzbrukuma mērķi. Terorisma uzbrukumu draudu līmenis dažādās pasaules valstīs var būt mainīgs, svārstoties no zema līdz ļoti augstam, īpaši lielākajās pilsētās, tādēļ aicinām ceļotājus būt piesardzīgiem, izmantojot sabiedrisko transportu un apmeklējot tūristu iecienītas vietas.
Neprecētiem pāriem īpaši jāizvērtē ieceļošanas neatliekamība AAE, it sevišķi sievietēm – grūtniecēm, jo var rasties problēmas, šķērsojot robežu. Jebkādas tuvas attiecības neprecētiem pāriem AAE ir uzskatāmas par sodāmu rīcību, var tikt piemērots pat apcietinājums vai deportācija no valsts.
Ja ceļojuma laikā līdzi plānojat ņemt medikamentus, aicinām rūpīgi iepazīties ar medikamentu sarakstu, kuriem ievešanai AAE ir nepieciešama ārsta izziņa angļu valodā ar paskaidrojumu, kādam nolūkam zāles nepieciešamas un medikamentu daudzums.
Elektroniskās cigaretes valstī ir aizliegtas, tās var konfiscēt. Lamu vārdu un nepieklājīgu žestu izmantošana AAE ir uzskatāma par nepiedienīgu rīcību un var tikt sodīta ar apcietinājumu vai deportāciju no valsts.Aizliegts fotografēt valdības ēkas un militārus objektus. Aizliegts fotografēt AAE iedzīvotājus bez viņu atļaujas.Ja lietosiet satelīta telefonus, ierakstīšanas ierīces, radio raidītājus, jaudīgas foto vai video kameras, var tikt pieprasīta lietošanas licence.
Pirms brauciena lūdzam iepazīsies ar jaunāko Latvijas Republikas Ārlietu ministrijas paziņoto drošības informāciju un rekomendācijām Ārlietu ministrijas mājas lapā.
ĢEOGRĀFISKAIS UN POLITISKAIS STĀVOKLIS
Apvienotie Arābu Emirāti (AAE) ir federatīva valsts Arābijas pussalā. Valstij dienvidos ir zemes robeža ar Sauda Arābiju un Omānu, bet no ziemeļiem to apskalo Persijas līcis. AAE ir spilgtu kontrastu zeme. Valsts lepnums ir kalni, pludmales, tuksneši, oāzes, kamieļu sacensības un beduīnu tirgi.
Apvienotie Arābu Emirāti sastāv no septiņiem emirātiem - Abū Dabī, Dubaijas, Adžmānas, Šardžas, Ummelkaivainas, Rāselhaimas un Fudžeiras. Apvienoto Arābu Emirātu nodibināšanas brīdī, 1971. gada 2. decembrī, valsts sastāvā ietilpa seši emirāti. Septītais emirāts – Rāselhaima – AAE pievienojās 1972. gadā. Visi emirāti ir absolūtās monarhijas, bet federācijas līmenī pastāv prezidentāla sistēma. Katra emirāta nosaukums atbilst tā galvaspilsētas nosaukumam. Katra emirāta augstākā amatpersona ir šeihs.
Valsts pārvaldes augstākais orgāns ir Augstākā padome. Valsts vadītājs – prezidents. Tradicionāli prezidenta amatu ieņem Abū Dabī emīrs, bet premjerministra - Dubaijas emīrs, tādejādi šie amati faktiski ir mantojami. AAE galvaspilsēta un administratīvais centrs ir Abū Dabī, kur atrodas emirātu valsts vadītāja – šeiha – rezidence.
EKONOMIKA
Valsts ekonomiskos un sociālos panākumus nosaka naftas un dabasgāzes ieguve un tirdzniecība. Par naftu un dabasgāzi iegūtie finanšu līdzekļi daudzu gadu gaitā ieguldīti tūrisma, tirdzniecības, rūpniecības, lauksaimniecības, kā arī sociālā sektora attīstībā.
Valstī ir 7 lidostas un daudzas lielas jūras ostas. Valstī darbojas 9 brīvās beznodokļu ekonomiskās zonas: Džebelalī, Fudžeirā, Adžmānā, Ummelkaivainā, Šardžā (lidostas teritorijā), Šardžā (Hamrija), Dubaijā (lidostas teritorijā), Rāselhaimā, Abū Dabī (Sadijā). Šīs zonas piesaista ārvalstu uzņēmumus ar to, ka tām nav jāmaksā nodokļi, muitas nodevas, ka netiek kontrolēta to kapitāla kustība un peļņas sadale. Turklāt ārvalstu uzņēmumiem ir tiesības pieņemt darbā darbiniekus nevis no AAE, bet no citām valstīm, kur darbaspēks ir lēts.
NACIONĀLĀ VALŪTA UN BANKAS
Vietējā valūta – dirhēms (AED). Vienā dirhamā ir 100 filsi. Apgrozījumā ir 5,10,25 filisu un 1 dirhama monētas, papīra naudā – 5,10,50,100, 200 un 500 dirhami. Dirhēma kurss pret ASV dolāru ir fiksēts – 1USD = 3,66 USD.
Bankas AAE strādā no 8.00 līdz 12.00-13.00 no sestdienas līdz ceturtdienai, piektdiena ir brīvdiena. Apmaiņas punkti AAE strādā no 8.00 līdz 19.00-20.00 ar pārtraukumu uz pusdienām. Samainīt valūtu var AAE banku vairākumā, kā arī specializētajos apmaiņas punktos un privātos apmaiņas birojos. Īpaši izdevīgs apmainīšanas kurss tiek izmantots attiecībā pret banknotēm ar nominālu $100, uz sīkām kupīrām kurss ir manāmi zemāks.
Vairums viesnīcu, tirdzniecības centru un lielveikalu pieņem American Express, Master Card, Visa, un Dinners Club kartes.
Ārzemju valūtas ievešanas un izvešanas apjoms nav limitēts. AAE brīvi var norēķināties ar ASV dolāriem, taču norēķināties ar dirhamiem ir izdevīgāk. Proti, maksājot ar nacionālo valūtu, kopējie tēriņi samazinās par dažiem procentiem. Noteikti jāņem vērā, ka maksājot ar banknotēm, uz kurām ir Izraēlas bankas zīmoli, var rasties sarežģījumi.
LAIKS
Ziemā laiks Arābu Apvienotajos Emirātos apsteidz Latviju uz 2 stundām, vasarā uz 1 stundu.
KLIMATS
Valstī valda sauss subtropu klimats. Nokrišņi novērojami ļoti reti, pārsvarā ziemas periodā. Vidējā dienas temperatūra janvārī ir 24-26°С, bet vasaras laikā: + 45-48°С. Labākais laiks atpūtai AAE ir no oktobra līdz aprīlim.Vismaigākais klimats valda Fudžeiras emirātā, kas atrodas pie Omānas līča, Indijas okeāna piekrastē. Vasarā tur nav ārkārtīgi karsts, bet ziemas laikā ir siltāks nekā citviet valsts teritorijā.
Laika apstākļi AAE ir ļoti labvēlīgi komfortablai atpūtai: pateicoties sausajam klimatam, karstā gaisa temperatūra nav pārāk nomācoša, bet ūdens temperatūra nekad nav zemāka par +19 °C un ūdens priekus var baudīt jebkurā gadalaikā. Saule spīd un skaidras debesis ir 360 dienas gadā – tik tiešām ideāls vasaras kūrorts visa gada garumā!
VALODA
Valsts valoda – arābu, bet plaši izplatīta (īpaši uzņēmējdarbībā) ir angļu valoda.
RELIĢIJA
Valsts reliģija ir islāms. Lielākā daļa valsts iedzīvotāju ir musulmaņi (96%), bet atļautas ir arī citas reliģijas.
IR JĀZINA
Nevajag atklāti ģērbties (īpaši sievietes) ārpus pludmalēm, lūrēt uz lūdzošiem dažreiz pat musulmaņu ielās, un it īpaši fotografēt viņus – cilvēka attēls ir aizliegts ar Korānu. Bez tam sieviešu fotografēšana var tiks uztverta kā aizvainojums – tāpēc vispirms pamēģiniet pajautāt atļauju filmēšanai.
Ramadāna laikā nekad neēdiet, nedzeriet, nepīpējiet, nekošļājiet košļājamo gumiju uz ielām un sabiedriskās vietās līdz saulrietam. Ramadāns – musulmaņu gavēņa mēnesis, un tradīciju necieņa var novest pie soda un pat apcietinājuma.
Alkoholiskie dzērieni tiek pārdoti tikai dzīvojošiem viesnīcās, kā arī viesnīcu bāru un restorānu apmeklētājiem. Izņēmums ir Šardža emirāts, kur darbojas “sausais” likums. Restorānos ārpus viesnīcām ir aizliegts pārdot alkoholu. Neieraudzīsiet Jūs alkoholiskos dzērienu arī veikalos.
Alkoholisko dzērienu lietošana, ieskaitot alu, sabiedriskās vietās vai apkārtējo redzeslokā, to pārdošana vai pārpārdošana, alkohola pārvešana no viena emirāta uz citu un it īpaši braukšana ar automašīnu reibumā, ir nopietni likuma pārkāpumi un var izsaukt krimināli sodāmu atbildību.
NACIONĀLĀS ĪPATNĪBAS
- Sieviešu drēbēm ir jābūt plašām.
- Vīriešus sveicina ar vieglu klanīšanos, nedodot roku.
- Precētās sievietes nedrīkst ņemt pie rokas.
- Arāba mājā nedrīkst ienākt apavos. Ja saimnieks iet Jums pa priekšu un pats ienāk apavos, tad šīs aizliegums tiek atcelts.
- Arābi ilgi atceras aizvainojumus. Atriebībā ir uznesta mākslas veidā. Atriebība var sekot pēc dažiem desmitiem gadu.
- Ēdieni un dzērieni ir jāņem ar labo roku. Ja nav dakšu, tad labā roka ir jāapskalo ar ūdeni un ēdiens jāņem ar pirkstiem.
- Kategoriski nav ieteicams piedāvāt vietējiem iedzīvotājiem alkoholiskos dzērienus kā dāvanas vai suvenīrus.
- Nedrīkst iet priekšā lūdzošiem.
Musulmaņu valstī ir jānodibina ar partneri savstarpējā saprašanās. Satikšanās sākas ar rokas spiedienu, bet tajā pat laikā obligāti ir jāskatās partnerim acīs. Sveicinoties nedrīkst turēt otrā rokā cigareti vai turēt roku kabatā. Saruna sākās no jautājumiem par pašsajūtu, par ģimenes locekļu veselību. Šīs valsts pilsoņi nesteidzas, nemīl riskēt. Uzņēmēji lieliski pārzin angļu valodu, un šajā valodā tiek sastādīta lietišķā dokumentācija.
MUITAS KONTROLES ĪPATNĪBAS
Ir aizliegts ievest erotiskā rakstura video produkciju, kā arī tādu produkciju, kas var aizskart musulmaņu reliģijas jūtas vai tiek uztverta kā nedraudzīga attiecībā pret valsti. Pirmkārt, tas attiecas uz žurnāliem un videokasetēm ar, pēc eiropiešu domām, nevainīgākās erotikas elementiem.
Stingri tiek kontrolēta alkoholisko dzērienu ievešana (2l vīna, 2l stipro alkoholisko dzērienu, bet Šardžā tikai 1 alus pudele), tabakas izstrādājumu ievešana (2000 cigarešu vai 400 cigāru un 2 kg tabakas), smaržu un odekolona ievešana (150 g.). Alkoholisko dzērienu ieviešana AAE pilsoņiem ir aizliegta.
Narkotikas ir aizliegts ievest. Pie tam neatkarīgi no narkotiku lietošanas vietas (piemēram, ja narkotikas ir lietotas vēl Latvijā pirms izlidošanas), ja to pēdas tika atrastas veicot medicīnisko ekspertīzi AAE teritorijā, teiksim, ja notiek aizturēšana reibuma dēļ, tad spriedums tiks izvirzīts gan par atrašanos reibumā, gan par narkotiku lietošanu. Oficiāli alkoholiskie dzērieni tiek pārdoti tikai lidostas un viesnīcu bāros un restorānos (alus bundža maksā aptuveni 3USD). Jebkura valūta var tikt ievesta un izvesta bez ierobežojumiem.
IEPIRKŠANĀS
Pēc ielidošanas ir vērts apmeklēt beznodokļu tirdzniecības veikalu – Duty Free, taču iesakām pirkt tikai alkoholiskos dzērienus un cigaretes. Ar citu preču pirkšanu nav ieteicams steigties, t.k., pirmkārt, valsts iekšienē tos var nopirkt lētāk, un otrkārt Jūs vienmēr to paspēsiet izdarīt atpakaļceļā. Ar dzērieniem viss ir otrādi – Duty Free veikalos tie visi ir īstie un ir salīdzinoši liela izvēle. Lētāk nekā beznodokļu tirdzniecības veikalos Jūs Emirātos tos nekur nenopirksiet, pie tam nav nemaz tik viegli atrast vīna veikalu AAE. Parasti 2-3 pudeles uz cilvēku muita laiž bez problēmām visās Emirātu lidostās.
Valsts viesiem pastāv patīkama atpūtas īpatnība – aizraujoša iepirkšanās eksotiskajos arābu tirgos un milzīgos tirdzniecības centros. Ik gadu šeit tiek organizēta virkne tirdzniecības gadatirgu. Katrs notikums – līdzinās neatkārtojamam, spilgtam karnevālam, kur savu kaisli uz iepirkšanos Jūs varat veiksmīgi apvienot ar krāšņo skatu izbaudīšanu. Pievērsiet uzmanību, ka speciāli tūristiem no daudzām viesnīcām tiek norīkoti autobusi nokļūšanai līdz tirdzniecības centriem.
Labākais laiks pirkumiem – janvāris, kad norisinās Dubaijas Tirdzniecības Festivāls. Tā laikā tūkstoši mazumtirgotāju pārdod savas preces ar lielām atlaidēm. Ikdienas festivāla programma iekļauj iespaidīgas uguņošanas virs līča, koncertus, dejas, balvu izspēles, šovus uz ūdens un daudzas izrādes.
Atzīts AAE iepirkšanās centrs – Deiras (Dubaji) rajoni: Nasser Skver, Muršid, Bazar, Golden Suk. Šeit ir pieņemts kaulēties, tāpēc droši samaziniet sākotnēju cenu 2 reizes, lai savstarpējo kompromisu rezultātā izietu uz reālu cenu.
Tiem, kuri vēls iegādāties elitāru apģērbu un apavus iesakām apmeklēt tirdzniecības centrus City Centre, Bur Juman Centre, Al Ghurair Centre, Wafi Shopping Mall, Lamcy Plaza ( visi Dubai ), veikalu tīklu Šardžā uz ielas AL WAHDA STREET.
BRĪVDIENAS UN SVĒTKU DIENAS
Brīvas dienas ceturtdiena un piektdiena.
Svētki ar fiksētiem datumiem:
- 2.decembris (Nacionālā diena);
- 1.janvāris (Jaunais Gads);
Svētki ar mainīgiem datumiem:
Viens no tiem ir Īd-al-Fitr, kas ir gavēņa pārtraukšanas svētki un iezīmē Ramadāna (viens no lielākajiem musulmaņu reliģiskajiem gada notikumiem, kad stingri tiek ievērots gavēnis no saules lēkta līdz pat rietam) beigšanos ar svinēšanu 3 dienu garumā. Šajos svētkos muslimi gatavo svētku maltītes, ciemojas pie radiem un draugiem, apsveic viens otru un dāvina dāvanas.
Otri svētki ir Īd-al-Adhā jeb "Upurēšanas svētki", kuri iezīmē Svētceļojuma uz Meku beigas. Svinami 70 dienas pēc Īd-al-Fitr. Tie tiek svinēti līdzīgi kā pirmie svētki, vienīgi tiek papildināti ar lopu upurēšanu un gaļas ēdienu bagātību svētku mielastos. Abi svētki papildus tiek pavadīti ar labdarību un speciālām kopējām lūgšanām.
Vēl tiek atzīmēta Pravieša Muhameda dzimšanas diena, kā arī Jaunais Gads pēc musulmaņu kalnedāra.