Aktuāli

Kas būtu jāzina par Atlantijas viesuļvētru sezonu
08.09.2017

 Viesuļvētra „Irma”, kuras postošais spēks ir bijusi galvenā ziņa vairāku dienu laikā, veidojās 30. augustā pie Kaboverdes salām. Pēc 24 stundām viesuļvētra ieguva otru, "mērenu", bīstamības kategoriju. Vēl pēc piecām dienām tā pārtapa par augstāko – piekto, "katastrofālo", kategoriju, kas prasa cilvēku evakuāciju. Vēja ātrums viesuļvētras centrā sasniedza 300 kilometrus stundā.

 

Postījumi ir nopietni

Viesuļvētrā cietis vairāk nekā miljons cilvēku, paziņoja Starptautiskais Sarkanais Krusts. Senmartēnā ziņo par 95% ēku iznīcināšanu Francijai piederošajā salas daļā. Nīderlandes daļā cieta Princeses Džulianas starptautiskā lidosta, kura ir slavena ar lidmašīnu nosēšanos praktiski virs pludmalē atrodošos cilvēku galvām. Ceturtdien, 7. septembrī, Irma plosījās cauri Puertoriko, atstājot salu bez elektrības un ūdens. Ierastās dzīves atjaunošana, pēc vairāku uzņēmumu vadītāju vērtējumiem, prasīs no 4 līdz 6 mēnešiem.

 

Vaina ir temperatūru starpībām

Atlantijas okeāna ziemeļu daļā viesuļvētru sezona ilgst no 1. jūnija līdz 30. novembrim. Augstākā sezonas aktivitāte ir vērojama augusta beigās un septembra sākumā. Stihiju izraisa temperatūras starpības starp vasaras beigās labi uzkarsētu ūdens virsmu un atmosfēras augšējiem slāņiem. Arī šajā gadā "dabas kalendārs" nostrādāja bez kavēšanās, kā ir bijis līdz šim un būs arī turpmāk. Globālajai sasilšanai ar to nav nekāda sakara.

 

Dabas stihija sieviešu un vīriešu tērpos

Amerikas Savienoto Valstu meteoroloģiskais dienests jau sen ir izveidojis garu sarakstu ar nosaukumiem, kas sastāv no sieviešu un vīriešu vārdiem, kurus piešķir dabas stihijām, kas ir sasniegušās vismaz tropisko vētru spēku. „Katrīna”, „Vilma”, „Aivens”, „Irēna”, „Sendija”. Šogad - "Irma", kurai seko "Hosē", un arī „Katja”, kura sasniedza viesuļvētras stiprumu Meksikas līcī.

 

Pieredze rāda, ka Atlantijas okeāna vētru spēks atšķiras no gada uz gadu. Visaktīvākā vētru aktivitāte 20. gadsimtā bija 1933. un 1993. gadā. Meteoroloģisko novērojumu vēsturē aktīvākais ir bijis 2005.gads, kad bija vērojami 28 tropiskie cikloni, no kuriem 15 sasniedza viesuļvētras spēku. "Katrīna" izveidojās 2005. gada 23. augustā Bahamu salās. Augusta beigās viesuļvētra sasniedza Meksikas līča piekrasti, vislielāko postījumu nodarot Luiziānas pilsētai, jo 80% tās teritorijas tika appludināta.

 

Nekas nav beidzies

Zaudējot spēku līdz ceturtajai kategorijai, bet joprojām radot nopietnas briesmas, "Irma" turpina ceļu uz Amerikas Savienoto Valstu Atlantijas okeāna piekrasti. Kā paredzēts, viesuļvētra plosīsies cauri Dominikānas Republikai, Bahamu salām, Kubai, un sestdien tās epicentrā būs blīvi apdzīvotas Floridas teritorijas, tostarp Maiami un pilsētas, kas atrodas uz ziemeļiem no Maiami. Iedzīvotājiem rekomendē nodrošināties ar degvielu, ūdeni un smilšu maisiem. Ārkārtas situācija ir pasludināta Karolīnā un Džordžijā.

 

Ko darīt tūristiem

Ir acīmredzams, ka viesuļvētras aktivitātes periods nav labākais tūrisma laiks. Lai gan kruīzu kompānijas zina, kā pasargāt sevi un klientus viesuļvētru laikā un riskēt nevēlās, ir jārēķinās ar iespējamām izmaiņām maršrutā, lai izvairītos no ciklona ietekmes. Jebkurā gadījumā ceļojums var nebūt īpaši komfortabls.

 

Dažas aviosabiedrības un ceļojumu rīkotāji sazinās ar saviem klientiem, piedāvājot lidojuma nomaiņu uz citiem galamērķiem Karību jūras reģionā vai iespēju atlikt sākotnējo lidojumu rezervāciju līdz 30 dienām. Citi tūrisma nozares dalībnieki atliek lidojumus uz problemātiskajiem reģioniem līdz 48 stundām.

Atgriezties pie rakstiem
Pieraksties mūsu jaunumiem:
Seko mums: Facebook Linked In В контакте

Sazinies ar mums
Drošības kods
Pašizolācijas termiņš ir samazināts līdz 10 dienām | No 26. septembra pašizolācija ir nepieciešama, atgriežoties no visām ES valstīm | Starptautiskie pasažieru pārvadājumi no Latvijas netiek veikti ar: Andoru, Spāniju, Franciju, Čehiju un valstīm ārpus EU, izņemot Tunisiju, Kanādu, Gruziju, Japānu, Ruandu, Urugvaju, Dienvidkoreju, Austrāliju, Jaunzēlandi, Taizemi