Aktuāli

Lētās studentu brīvdienas Igaunijā: 2.diena Tallinā
13.06.2016

 

Lauma Abramoviča

speciāli TūrismaGids.lv, fotogrāfija DELFI 


Pārpublicēts ar DELFI atļauju. Oriģinālu rakstu un fotogrāfijas lūdzam skatīties pēc raksta saites

 

Patīkamās nedēļas nogales, kad saulīte silda, tā vien vilina doties kādā garākā izbraukumā uz kaimiņvalstīm. Turklāt lieliski, ja izbraucienu var īstenot plašākā kompānijā vai apvienot ar kādu vietējā vai pasaules mēroga mūziķu koncertu, kuru, piemēram, Rīgā nevar apmeklēt. Šoreiz galamērķis bija slavenās grupas "Queen" un mūziķa Ādama Lamberta koncerts svētdienas vakarā, taču sapratām – grēks neizmantot nedēļas nogali pilnībā. Ko divās dienās var paspēt apskatīt Tartu un Tallinā?

 

2.diena. Tartu-Tallina.

 

Viens no šodienas galvenajiem uzdevumiem – nokļūt Ledus laikmeta centrā (Jääaja Keskus), kas atrodas aptuveni 20 kilometru attālumā no Tartu. Šķiet, šis centrs palicis "AHHAA" ēnā, kaut arī atklāts vien gadu vēlāk (2012. gadā), taču ir ne mazāk aizraujošs. Studentiem šī centra apmeklējums izmaksās vien piecus eiro. Lai arī nav zinātnes centrs, šis apskates objekts ļauj interesantā un saistošā veidā uzzināt par planētas attīstību, senajiem dzīvniekiem, ledus ietekmi uz atmosfēru un dzīvi. Turklāt tiek piedāvāts ne mazums interaktīvu objektu, kas ļauj līdzdarboties pašam apmeklētājam. Piemēram, varēsi izbaudīt, cik auksts ir ledājs un cik spēji pūš tundras vēji.

 

Te redzēsi gan mamutu, gan mūsdienu lauvas priekšteci, gan dažādu klimata joslu tipiskākos iemītniekus. Gandrīz visa ekspozīcijas informācija ir tulkota latviešu valodā, tāpēc apmeklētājiem būs viegli saprotama. Tā ir tematiski sadalīta centra trīs stāvos, pirmo veltot ledus laikmeta pirmsākumiem, otro – ledus laikmeta liecībām Igaunijas teritorijā, bet trešo – pieņēmumiem par to, kā pasaule izskatīsies nākotnē.

 

Ledus laikmeta centrā tā vien gribas izlasīt katru paskaidrojošo zīmi, jo ledāji, to kušana un dažādu fosīliju atrašana ir piesaistīta gan Igaunijas, gan arī pārējo Baltijas valstu teritorijai. Ja būsi vērīgs, uzzināsi, vai Latvijā ir atklāta kāda mamutu fosīlijas daļa. Turklāt centra veidotāji ir parūpējušies arī par kādu visai asprātīgu objektu, kas palīdzēs saprast, cik liels, pamatojoties uz eposu, ir igauņu mitoloģiskais varonis Kalevipoegs.

 

Ledus laikmeta parka adrese: Saadjärve 20, Äksi, 60543, Tartu apgabals, Igaunija. Plašāk par centru lasi mājaslapā.

 

Laiks jau atkal paskrien vēja spārniem, jo aizraujošo centru gribas izpētīt pilnībā. Apskatījušas visus trīs centra stāvus, uzreiz pēc tam dodamies pāris stundas ilgajā ceļā uz Tallinu. Tiesa, šajā pilsētā mums neko apskatīt neizdodas, jo esam ieradušās laikā, kad visas stāvvietas jau ir pilnas un automašīnas novietni nākas meklēt dažus kilometrus no Tallinas Dziesmu svētku estrādes, kas ir mūsu brauciena galamērķis. Tā kā viena no lielākajām ielām, kuras malā slejas gara rinda ar sabraukušo koncerta apmeklētāju automašīnām, sliecas gar Tallinas līci, varam izbaudīt skatu, kas paveras no krasta. Īpaši tumsā tas ir elpu aizraujošs, kad dodamies mājup pēc koncerta, un horizontu klāj saulrieta atstātās dzeltenās līnijas.

 

Taču par to, ka neizdodas apskatīt Tallinas vecpilsētu, neskumstam, vismaz tās torņus redzam no attāluma. Turklāt dažus apskates objektus redzam arī pa ceļam uz estrādi. Piemēram, tieši pie krasta atrodas piemineklis amerikāņu lidotājam Šarlam Lerū. Daži avoti vēsta, ka Lerū bijis ASV prezidenta Ābrama Linkolna māsasdēls, taču citos avotos tas tiek apstrīdēts. Ar Lerū vārdu saistāmi notikumi arī Latvijā, kad 1889. gada 24. augustā ar gaisa balonu lidotājs pacēlies virs Vērmaņdārza. Taču diemžēl pēc pavisam neilga laika, 1889. gada 12. septembrī, Lerū miris, lidojot un pēkšņi iekrītot ūdenī Igaunijā.

 

Dodoties pa Piritas ielu virzienā uz Tallinas centru, kreisajā pusē būs pamanāms arī Mārjamē piemineklis – padomju laika objekts, kas izveidots 1918. gadā kritušo karavīru piemiņai. Pieminekļa ansamblis ir diezgan liels, turklāt daļu no tā veido obelisks. Turpinot doties uz priekšu un paejot garām arī estrādes ieejas vārtiem, var redzēt pieminekli, kuras augšgalu rotā eņģelis, pret jūru pavērsis pareizticīgo krustu. Šis piemineklis, kas nosaukts par "Nāriņu" ("Russalka"), atklāts 1902. gadā un simbolizē 1893. gadā pa ceļam uz Somiju nogrimušo krievu karakuģi "Rusalka", kur bojā gāja 177 vīri. Šis ir pirmais Igaunijā radītais piemineklis, kura autors ir igaunis. Tiek vēstīts, ka piemineklis ir īpaši populārs pieturas punkts jaunlaulātajiem krievu tautības pārstāvjiem, kuri savā kāzu dienā dodas uz turieni nolikt ziedus.

 

Pārejot pāri Narvas ielai, kas krustojas ar Piritas ielu, var nonākt bagātīgi apzaļumotā un sakārtotā teritorijā, pa kuru, ja laiks ļauj, var pastaigāties vai pasēdēt uz soliņa un baudīt krūzi karstas kafijas. Kadrioru parks, viens no plašākajiem Igaunijas parkiem, ir teju 300 gadus vecs. To sāka ierīkot pēc Pētera I pavēles. Parkā atrodas arī vairāki muzeju un pieminekļi kultūras darbiniekiem.

 

Ar kafiju parkā mūsu Tallinas apskate diemžēl beidzas, tāpēc raitā solī dodamies uz Dziesmu svētku estrādi. Salīdzinot ar Mežaparka estrādi, Tallinas populārā koncertvieta ir daudz stāvāka, tāpēc skats uz skatuvi ir lielisks no jebkuras atrašanās vietas. Taču, ja arī plāno apmeklēt kādu kultūras pasākumu estrādē un vēlies nokļūt labākajās vietās, dodies uz estrādi jau laikus.

 

Pirms viesošanās Dziesmu svētku estrādes rajonā gan vērts padomāt par pusdienām, lai koncerta apmeklējumu vai turpmāko pastaigu nepavadītu kurkstoša vēdera skaņas. Jāsaka, ka plašas iespējas papusdienot šis rajons diemžēl nepiedāvā. Kad kādam no norīkotajiem drošības darbiniekiem pie estrādes jautājām, kur tepat netālu varētu būt kāds veikaliņš vai kafejnīca, viņš paraustīja plecus un noteica – iekšā, estrādē, arī var paēst. Savukārt pretī estrādes parkam, veroties pār Narvas ielu, var atrast mazu restorānu. Taču mēs, kā jau studentes, neapstājāmies pie šīm izvēlēm un devāmies uz priekšu centra virzienā, cerēdamas, ka pa ceļam kādu jauku vietiņu atradīsim. Un tā arī bija – paejot garām Kadrioru parkam pa Narvas ielu centra virzienā, kreisajā pusē būs neliels veikaliņš. Tur noteikti atradīsi ko gardu, veikala ēkā ir arī maza kafejnīca. Taču arī estrādē tirdzniecības vietas bija bagātīgas, par nemaz ne tik dārgām cenām piedāvājot pat suši un, protams, jau ierastos šašlikus un desiņas.

 

Tallina, līdzīgi kā Tartu, tevi noteikti gaidīs vēlreiz, jo apskates objektu skaits divās dienās ne tuvu nav izsmelts. Jāpiebilst, ka maksas apskates objekti šajās dienās bija vien "AHHAA" un Ledus laikmeta centrā, tāpēc vari būt drošs – degviela, pusdienas, naktsmājas un ieeja divos centros ir vienīgie tēriņi, ar kuriem jārēķinās. Pārējais, kā jau studentiem, ekonomiski, bet ne mazāk aizraujoši!

 

 

Atgriezties pie rakstiem
Pieraksties mūsu jaunumiem:
Seko mums: Facebook Linked In В контакте

Sazinies ar mums
Drošības kods
No 2021. gada 1. oktobra ieceļošanai Apvienotajā Karalistē ES pilsoņiem tiek atzīta tikai pase, ID kartes vairs netiks atzītas par derīgu ceļošanas dokumentu. Vairāk informācijas lūdzam skatīt mūsu vietnes ziņās.